Bárkinél működik a legális repjegy-trükk: így lehet súlyos tízezrekkel olcsóbb a nyaralás

Az utazás alapszükséglet: ezt bebizonyították a járvány utáni felemás évek, főleg 2023, amikor ketrecből szabadult oroszlánként vetették rá magukat az emberek a repülőjegyekre. A Turisztikai Világszervezet (UN Tourism, korábban UNWTO) előrejelzése szerint a nemzetközi turizmus 2024-ben várhatóan visszaáll a járvány előtti szintre, sőt, az első becslések szerint a növekedés 2%-kal is meghaladhatja a 2019-es szintet.

A legfrissebb hírek, időrendben ITT!

Kövess minket a Google Hírek-ben is!


Magyarországon is hasonló trend várható, és úgy tűnik, szívesebben megyünk külföldre nyáron, mint belföldre – ennek nagy kárvallottja volt tavaly a Balaton és környéke.

Annak ellenére népszerűek a külföldi úti célok itthon, hogy a repülőjegyek árai nagyot emelkedtek a különadó miatt. A 2023. február 28-án kihirdetett kormányrendelettel módosította több extraprofitadó köztük a légitársaságok hozzájárulásának szabályait is, így az alacsonyabb kibocsátási értékkel rendelkező légi járművek esetén csökken, míg a magasabb kibocsátási értékkel rendelkező légi járművek esetén nő a hozzájárulás mértéke. (Többek között ezért is pörgeti fel le több légitársaság a repülőgépek cseréit, és szereznek be új, környezetbarátabb eszközöket.)

Tavaly ilyenkor, frissen a különadó után megnéztük, mennyivel olcsóbb, ha Bécsből repülünk Budapest helyett. Aki maga szervezi az utazásait távolabbi desztinációk irányába, az időről időre biztosan feltéved repjegyár-összehasonlító oldalakra, keresve a jóáras jegyeket. Magyarország szerencsés földrajzi helyzete révén két másik főváros is belátható közelségben van, így érdemes olykor megnézni, honnan a legolcsóbb. Korábban is néztük már, olcsóbb-e Ausztriából, Szlovákiából utazni, Budapest helyett, és 2021-ben, 2022-ben is voltak jobb ajánlatok, de nem volt kirívó a helyzet, mint a különadó bevezetése után 2023-ban. Akkor szinte nem volt olyan desztináció, ami olcsóbb lett volna Budapestről, mint Bécsből. Mostanra a helyzet konszolidálódott, azaz bőven van úti cél, ahová olcsóbb Budapestről repülni, de a trend még mindig érezteti a hatását.


Az olasz városokat tettük az első grafikonra: Rómába, Nápolyba, Cataniaba olcsóbb, Milánóba drágább eljutni Bécsből júliusban.

A Skyscanner keresőt használtuk, 2024. március 13-án este 9 körül kértük le az adatokat, és a legolcsóbb júliusi lehetőség árát tettük a grafikonra. Nem minden esetben van pont egy hét az indulás és az érkezés között, de átszállás nélküli opciót választottunk. Ennek ellenére ahogy tavaly, úgy idén is inkább a trend az érdekes, ami kirajzolódik az árakból.Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)


Burgaszba sokkal olcsóbb egy júliusi repjegy Bécsből, Bázelba viszont sokkal dárgább, Záraba majdhogynem ugyanannyiba kerül.

Azt tudjuk, hogy a repülőjegyek árazása dinamikus, és az árképzés egy bonyolult algoritmusok által vezérelt folyamat. A legtöbb légitársaság, a hagyományos és a fapados légitársaságok is az úgynevezett Yield árképzést használják, tehát elvileg minél hamarabb foglaljuk le a repülőjegyet, annál olcsóbb lesz – bár ez sok esetben egyáltalán nincs így. A lényeg, hogy tele legyen a gép, az algoritmus ez alapján emeli vagy csökkenti az árakat. Erre azonban egy utazónak egyáltalán nincs befolyása.


A harmadik grafikonra is kerültek érdekességek: Antalyaba például sokkal olcsóbb a júliusi repjegy Bécsből, ahogy Izmirbe is, Prágába viszont sokkal drágább, ahogy Isztambulba is. 

Persze nem állítjuk, hogy 2-3-4 ezer forintért autóba kellene ülnünk, vonatra kellene szállnunk, hogy inkább Schwechatról induljunk nyaralni, mindössze érdekes összehasonlítani az árakat. Bár egy 40 ezer forintos különbségért egy 4 tagú családnak már akár meg is érheti pár órával többet utazni.

Az eredeti cikk megtekintése

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb